Kategorie

Przynęty do method feedera!

Jeszcze dziesięć lat temu robienie własnych przynęt do method feedera ograniczało się do ręcznego robienia mikro kulek czy też korzystanie z rollerów do kulek o małej średnicy. Dzięki rollerom o średnicy 8mm, 10mm, 11mm czy 12mm można wykonać nie tylko kulki ale też dumbelsy używając nieco mniejszej średnicy wałków z ciasta.


Dziś gdy druk 3D znajduje coraz szersze zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku, możemy coraz częściej spotkać go również w wędkarstwie.
I choć sam druk nie pozbawiony jest wad to dzięki niemu możemy korzystać z rzeczy, których próżno byłoby szukać w masowej produkcji. Jednym z takich przykładów są rollery do przynęt o nietypowych kształtach, które znajdują coraz więcej sympatyków, zarówno wśród karpiarzy jak i miłośników feedera.

WORMS ROLLER 8x11mm


Do wykonania własnych przynęt do method feedera nie potrzebna tak obszerna wiedza jak przy komponowaniu własnych mieszanek bazowych. W method feeder ważną rolę odgrywa zarówno zanęta jak i sam przynęta. O ile przy komponowaniu zanęty potrzebna jet wiedza o poszczególnych składnikach, tak w przypadku przynęt interesuje nast tak naprawdę kształt, kolor i kilka dodatków pobudzających żerowanie ryb. Wystarczy sięgnąć do torby wędkarskiej i wyjąć nasze ulubione przynęty method feeder, zerknąć na ich skład by przekonać się że to nie jest nic skomplikowanego.


Obecnie zdecydowana większość przynęt method feeder na rynku to tzw waftersy czyli przynęty tak zbalansowane składem by zachowywały się jak najbardziej neutralnie w wodzie. W tym krótkim poradniku skupię się głównie na wykonaniu przynęt pływających ale znajdziecie też informację jak wykonać własne waftersy.


Do wykonania własnych przynęt pływających będzie potrzebny miks do popupów, słodzik, wybrane aromaty oraz oczywiście roller. Ja osobiście przy robieniu każdych popupów stosuje również płynne aminokwasy, które dodaje zarówno przy wyrabiania ciasta jak i do gotowych przynęt. Ich skuteczność potwierdziło nie tylko mnóstwo badań laboratoryjnych ale też tych nad wodą ;)


Jeśli robimy większą ilość przynęt lub myślimy od dłuższym przechowywaniu zrobionych przynęt, warto pomyśleć również o konserwancie.


Do zrobienia przynęt do method feedera nie potrzebujemy ogromnych ilości gotowego ciasta. Warto zacząć od 50ml płynnych dodatków i około 50g gotowego miksu pop up. Przy wadze popupów da nam to spokojnie 3-4 pojemniki 100ml gotowych przynęt.


Na rynku znajdują się różne gotowe miksy do pop up'ów. Osobiście od kliku lat korzystam wyłącznie z miksów FeedStimulants i nigdy się na nich nie zawiodłem. Wykonane są głownie z komponentów mlecznych i jajecznych, dzięki czemu wiem że nie wrzucam do wody chemii czy plastiku (jak w przypadku miksów z dodatkiem mikrosfer). Dodatkowo dzięki zastosowaniu komponentów jajecznych można ten miks wykonać bez użycia jajek, stosując samą wodę lub dodatki płynne.


W pierwszej kolejności potrzebujemy odmierzyć i wymieszać dokładnie wszystkie płynne składniki. Poniżej przedstawie wszystkie składniki tak aby łatwiej zobrazować wykonanie przynęt method feeder.



Płynne składniki:
- Jajko 30ml
- Konserwant 10ml
- Aromat FeedStimulants Liquid Peach Melba Flavour 3ml
- Aromat FeedStimulants Liquid Scopex Flavour 2ml
- Słodzik FeedStimulants Liquid NHDC 1ml
- Aminokwasy FeedStimulants Minamino Syrup Original 5ml


Po dokładnym wymieszaniu wszystkich płynnych składników możemy stopniowo dodawać miks do popupów. Na tym etapie warto sobie odmierzyć 50g miksu i jeśli będzie potrzebna więcej miksu, to wszystko dokładnie notować. Tak by w przyszłości przygotować dokładnie taką ilość ciasta jaka nas interesuje.



Na początek dodaje około połowy całego miksu do płynnych składników, a następnie dokładnie mieszam aż uzyskam coś co przypomina swoją konsystencją gęstą zupę.



Następnie stopniowo dodaje kolejne części miksu aż całość zacznie odchodzić od ścian naczynia, a samo mieszanie widelcem stanie się utrudnione.Na tym etapie trzeba się nieco ubrudzić i przejść do wyrabiania ciasta ręcznie.



Ciasto należy wyrabiać, stopniowo dodając więcej miksu pop up, aż swoją konsystencją będzie przypominać miękką plastelinę i przestanie przyklejać się do rąk.



Tak przygotowane ciasto, zamykamy szczelnie w worku i odstawiamy do lodówki na 15 minut. W tym czasie możemy przygotować akcesoria do rolowania przynęt.



Do uformowania wałków, z ciasta, do rolowania przynęt możemy posłużyć się klasycznym pistoletem do cista stosowanym w wędkarstwie karpiowym. Jednak przy tak niewielkich średnicach wałków jak 4-5mm powstaje problem z odpowiednimi końcówkami ale też samym wyciskaniem.


7-Worm.jpg


Na szczęście roller WORMS jest tak zaprojektowany by jedną stroną rolować wałki o odpowiednich średnicach, a drugą stroną rolować gotowe przynęty z wcześniej przygotowanych wałków.


Jedna część rollera posiada niższą prowadnice do robienia wałków z ciasta, drug część rollera posiada nieco wyższą prowadnicę. Dzięki temu można wykonać przynęty w kształcie WORMS w dwóch wielkościach



Wystarczy za pomocą jednej z części przeznaczonych do rolowania wałków zacząć rolować kawałek ciasta, przesuwając roller w jedną i w drugą stronę. Należy pamiętać aby przy rolowaniu wałków nie dociskać ciasta do stołu rollerem, a jedynie przesuwać po nim  roller, pozwalając by wałki same się uformowały.



Teraz tak uformowane ciasto wystarczy położyć na wewnętrznej części rollera WORMS, przykryć go drugą połową rollera i zacząć rolować swoje przynęty do method feeder. Należy pamiętam że przy rolowaniu przynęt również nie dociskamy rollera, a jedynie przesuwamy obie części względem siebie pozwalając aby roller zrobił za nas całą robotę.



Dzięki dwóm wysokościom prowadnic na zewnętrznych stronach rollera możemy uzyskać wałki pod przynęty w kształcie WORMS w dwóch wielkościach. Dodatkowo jeśli będziemy rolować wałki przy pomocy połówki rollera z niższą prowadnicą i dodatkowo nieco mocniej przyciśniemy ciasto, otrzymamy jeszcze cieńszy wałek który pozwoli rolować przynęty o nieco innym kształcie niż WORMS



Mając już całe ciasto wyrolowane możemy przejść do gotowania naszych przynęt. W niewielkim garnku należy zagotować wodę, jak woda zacznie się gotować należy zmniejszyć płomień tak by woda utrzymywała temperaturę w okolicy 100C i wrzucić przynęty.



Tak małe przynęty nie potrzebują długiego gotowania, 30-60 sekund w zupełności wystarczy. Trzeba tylko pamiętać aby ciągle przez ten czas mieszać przynęty w garnku tak by wszystkie się równo ugotowały


Ugotowane przynęty odcedzamy i wykładamy na papierowy ręcznik do wstępnego wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie zamykam szczelnie przynęty na około 6 godzin tak by wilgotność się wyrównała. Warto tego dopilnować zwłaszcza jeśli stosujemy konserwant.



Po tym czasie wyjmuje przynęty z worków i pozostawiam je na 12 godzin do końcowego wyschnięcia. Tak przygotowane przynęty są gotowe do użycia!


Pozostaje jeszcze kwestia waftersów, tu warto zerknąć na opakowania przynęt z naszej torby wędkarskiej. W większości znajdziecie tam praktycznie ten sam skład: mąka sojowa, semolina (maka durum) białko mleczne (kazeina i serwatka) barwnik, aromat. Dla kogoś kto robi kulki proteinowe taki skład to nic innego jak najtańszy miks 50/50 podbity proteinami mlecznymi aby uzyskać pływalność, barwnik i aromat to wiadomo. Mając gotowy miks do pop upów nie potrzeba białka mlecznego.


Wystarczy zmieszać 50g mąki sojowej i 50g semoliny aby uzyskać naszą bazę do popupów. Do 80g tak przygotowanej bazy wystarczy że dodamy 20g gotowego miksu do pop upów aby otrzymać gotowy miks do waftersów. Oczywiście taką wyporność należy dopracować tak by przynęty zachowywały się idealnie względem odpowiedniej wielkości haka. Dalej przy wyrabianiu ciasta i rolowaniu przynęt postępujemy dokładnie tak samo jak przy miksie do pop upów, opisanym w tym poradniku.


Miłego rolowania ;)




Data publikacji: 2024-02-04 20:43:37
All rights reserved. CarpCity.pl