Kategorie

Mixy bazowe do kulek


WSTĘP

Zaczynając przygodę z komponowaniem miksów bazowych, wiele osób już na starcie zniechęca się lub całkowicie porzuca ten pomysł. widząc ogrom różnego rodzaju komponentów i dodatków dostępnych na rynku. Biorąc pod uwagę odpowiedni dobór składników, aby kulki nie tylko dobrze się rolowały, a przede wszystkim były skuteczne i ryby po nie wracały, wielu karpiarzy uważa komponowanie miksów za coś niezwykle trudnego i skomplikowanego.
Poniższy tekst nie ma być źródłem gotowych przepisów na „złote kulki proteinowe”, ma jedynie nakreślić podstawowe zasady komponowania własnych mieszanek bazowych, zastosowania i łączenia poszczególnych dodatków i przedstawić to w możliwie najbardziej przystępny sposób.
Wśród różnych rodzajów mieszanek bazowych najbardziej popularnym podziałem jest zróżnicowanie ze względu na pochodzenie protein zastosowanych w miksie. W ten sposób możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:


- Mieszanki bazowe oparte na proteinach pochodzenia zwierzęcego (np. mączki rybne, mączki zwierzęce, pochodne pochodzenia zwierzęcego takie jak suszona krew czy plazma krwi itp). Ze względu na to że większość tego typu miksów bazuje głównie na mączkach rybnych i pochodnych, tego typu mieszanki często nazywa się ogólnie mieszankami rybnymi czy po prostu miksami rybnymi. Tego typu mieszanki będą się dobrze sprawdzały przez cały sezon.
- Mieszanki bazowe oparte na proteinach mlecznych i pochodnych mleka (np. kazeiny, izolaty i koncentraty białka itp.). Ze względu na wyższe koszty takich komponentów w stosunku do np. mączek rybnych; tego typy mieszanki bazowe są mało popularne, a głównym ich zastosowaniem będą mieszanki bazowe przynęt na chłodne pory roku.
- Mieszanki bazowe oparte na proteinach roślinnych (izolat białka sojowego, ekstrakty roślinne, mączki roślinne itp.) Tego typu mieszanki bazowe, potocznie zwane mieszankami typu bird food, są niezwykle popularne, głównie ze względu na niską cenę komponentów tego typu oraz ich dostępność.


Ten podział odnosi się jedynie do źródła pochodzenia białka w mieszance bazowej, dzięki czemu łatwiej jest opisać główną charakterystykę danego miksu. Nie jest to jakaś „sztywna” reguła według, której skuteczna mieszanka bazowa może zawierać jedynie proteiny pochodzące z jednej grupy. Wprost przeciwnie, często najbardziej skuteczne mieszanki bazowe są połączeniem dwóch lub trzech grup pochodzenia protein w miksie.
Każda mieszanka bazowa składa się z kilku części składowych, które odpowiadają za prawidłowe rolowanie miksu, jego spoistość, zawartość białka, teksturę, rozpuszczalność, smak i zapach oraz strawność. I tak można wyróżnić: komponenty wiążące, proteiny/białka, komponenty rozpuszczalne, witaminy i minerały, dodatki smakowo-zapachowe, tłuszcze i aromaty.
Komponenty wiążące zazwyczaj są głównymi składnikami mieszanki bazowej, bez nich kulki po prostu nie będą się dobrze rolować. Do najbardziej popularnych dodatków z tej grupy można zaliczyć: mąkę sojowa, semolinę i mąkę kukurydzianą. Oczywiście do tej grupy zaliczają się również inne komponenty takie jak mąka ryżowa, mąka grochowa, mąki pszenne i inne dodatki gównie pochodzenia roślinnego posiadające właściwości wiążące. Ilość komponentów wiążących w miksie w głównej mierze zależy od innych składników mieszanki. Zawartość 50% komponentów odpowiedzialnych za wiązanie w miksie to idealna ilość na start, pozwalająca na odpowiednie rolowanie miksu.
Jeśli mówimy o zawartości białka w kulkach warto wspomnieć angielskie określenie przynęt o wysokiej wartości składników odżywczych – High Nutritional Value (HNV) Sama koncepcja przynęt HNV powstała pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia i opiera się na selekcji przez zwierzęta pokarmu o najwyższych wartościach odżywczych i najłatwiejszego do zdobycia. Według tej koncepcji karpie, podobnie jak i inne zwierzęta, częściej będą wybierały przynęty o wyższych wartościach odżywczych, a co najważniejsze będą chętnie po nie wracać. Aby kulki proteinowe sprawdzały się na różnych wodach i o różnych porach roku, muszą one posiadać odpowiedni poziom białka. Ważną kwestią jest też pochodzenie białka, a właściwie jego strawność przez ryby w różnych temperaturach wody. Najczęściej stosowanymi źródłami białka w przynętach są proteiny pochodzenia zwierzęcego (głównie mączki rybne) oraz proteiny mleczne (kazeina lub kazeinian). Mączki rybne są jednymi z najczęściej stosowanymi źródłami białka w przynętach, w większości zawierają go 60-80%. Warte uwagi są też mączki rybne wstępnie strawione (mączki rybne typu Pre-Digested), które mają wyższy poziom białka jednak będą one nieco droższe, a w mieszankach bazowych są raczej uzupełnieniem innych mączek rybnych. Wadą mączek rybnych jest słabsza strawność w niskich temperaturach wody, co wpływa negatywnie na intensywność żerowania ryb, a przecież nie o to chodzi. Dodatki mleczne takie jak kazeiniany i kazeina zawierają wyższy poziom białka, ponad 90%, jest ono łatwiejsze do strawienia przez ryby, nawet w niskich temperaturach wody, niestety ich cena jest zdecydowanie wyższa niż cena mączek, co sprawia że są rzadziej wybierane jako główne źródło białka w mieszance bazowej. Gotowa mieszanka bazowa HNV zawiera od 35% do 45% białka
Aby można było mówić o jakiejkolwiek pracy kulek, muszą one zawierać składniki rozpuszczalne w wodzie. To właśnie składniki rozpuszczalne będą wypłukiwane z kulki i uwalniały do wody „sygnały” wabiące ryby. Do takich komponentów zaliczają się mączki rybne rozpuszczalne w wodzie takie jak mączki rybne wstępnie strawione (Pre-Digested), rozpuszczalne rybne proteiny (L030/Salminol), niektóre mleczne dodatki (kazeiniany, produkty mlekozastępcze jak Lamlack i Vitamealo) oraz niektóre komponenty jajeczne. Optymalnym poziomem składników rozpuszczalnych w kulkach jest od 10% do 20%.
Struktura kulek proteinowych będzie odpowiadała za to w jaki sposób z naszej przynęty zostaną uwolnione do wody wszelkie składniki rozpuszczalne, dodatki płynne i aromaty. Dodatkowo wiele komponentów odpowiedzialnych za strukturę kulek będzie pozytywnie wpływać na lepsze trawienie. W mieszance bazowej za strukturę kulek będą odpowiadały wszelkie dodatki o grubszej frakcji, takie jak mielone nasiona, produkty cukiernicze oraz mieszanki produktów jajecznych, ziaren i dodatków cukierniczych. Ich zawartość w mieszance bazowej na poziomie od 10% do 20% nada przynętom odpowiednią strukturę nie wpływając jednocześni na problemy z rolowaniem miksu.
Jeśli chodzi o dodatki smakowo-zapachowe to temat jest dość obszerny i praktycznie każdy dodatek, który nadaje mieszance zapach lub smak możemy zaliczyć do tej grupy. Wiele dodatków stosowanych w mieszankach bazowych mających spełniać np. funkcję źródła białka, funkcję stymulatorów apetytu, funkcje wzmacniaczy smaku; będą posiadały na tyle wyraźny zapach lub smak że można je zaliczyć do dodatków smakowo-zapachowych. Do takich dodatków można zaliczyć większość mączek rybnych, ekstraktów, niektóre dodatki typu bird food, sól, przyprawy, słodziki i wiele innych dodatków, które swoim smakiem lub aromatem mogą zdominować mieszankę bazową lub odpowiednio ją ukierunkować.
Oleje używane przy robieniu kulek proteinowych spełniają kilka funkcji, głównie stosowane są jako atraktory oraz jako dodatki ułatwiające rolowanie kulek. Poza tym oleje są jednymi z lepszych nośników smaku i witamin więc odgrywają w kulkach bardzo ważną rolę. Jeśli mieszanka bazowa zawiera niski poziom tłuszczy warto do niej dodać od 10 ml do 30 ml oleju na każdy kilogram.
Wiele osób zwłaszcza tych, które zaczynają swoją przygodę z robieniem kulek proteinowych, uważa aromaty za jeden z ważniejszych dodatków. O ile mówimy o kulkach proteinowych z niskim poziomem wartości odżywczych czy kulkach pływających to poza stymulatorami i kolorem, aromaty będą ważnymi składnikami, które mogą skusić ryby do ich pobrania. Jeśli mówimy jednak o odpowiednio zbilansowanych kulkach proteinowych czy przynętach HNV to aromaty są jedynie uzupełnieniem mieszanki lub swojego rodzaju „etykietą”. Wśród aromatów wędkarskich możemy wyróżnić dwa rodzaje: aromaty w płynie i aromaty w proszku.


MIX RYBNY


Zaczynając komponowanie mieszanek bazowych warto wspomnieć o początkach wszystkich miksów, czyli o podstawowej mieszance 50:50. To połączenie dwóch komponentów wiążących, w proporcjach po 50% dało początek kulkom proteinowym. Do wykonania tego prostego miksu można użyć praktycznie każdego rodzaju komponentów o właściwościach wiążących. Najczęściej stosowanymi komponentami jest mąka sojowa i semolina. Mąka sojowa stosowana jest ze względu na niską cenę i stosunkowo wysoki poziom białka, a semolina ze względu na wysoką zawartość glutenu, który dobrze skleja mieszankę i ułatwia rolowanie.
Na potrzeby tego wpisu miks 50:50 będzie podstawową mieszanką, stopniowo zmienianą aby uzyskać ostateczny miks. Aby łatwiej przedstawić wszystkie modyfikacje, jako ilość całkowitą miksu przyjmujemy 1000g, od tej ilości będą odejmowane komponenty wiążące, a w ich miejsce będą dodawane źródła białka, komponenty poprawiające trawienie, substancje rozpuszczalne i inne dodatki.
Przed mieszaniem komponentów najlepiej jest je wszystkie przesiać tak by wyeliminować wszelkie grudy i ewentualne zanieczyszczenia. Jeśli podczas przesiewania zostanie zostanie grubsza frakcja nie będąca grudami czy zanieczyszczaniami należy je dodać do przesianego dodatku. Na koniec, pod dodaniu wszystkich składników należy wszystko dokładnie przemieszać.


Miks 50:50
- 500g Mąka sojowa
- 500g Semolina


soja odtłuszczona.jpgsemolina.jpg


Mając podstawę mieszanki, można przejść do dodania głównego źródła białka. Tworząc mieszankę bazową opartą o proteiny rybne i zwierzęce do wyboru jest mnóstwo mączek, hydrolizatów i ekstraktów. Jako główne źródło białka w mieszankach rybnych najczęściej stosowanymi mączkami są mączki Pre-Digested oraz LT 94. Mączki rybne Pre-Digested to mączki wstępnie strawione, o wysokim poziomie łatwo przyswajalnego i rozpuszczalnego białka. Świetną alternatywą tej mączki jest Hydrolyzed Feather Protein Meal. Drugą najczęściej stosowaną mączką rybną w kulkach jest mączka LT94, czyli mączka wytwarzana „na zimno” dzięki czemu otrzymuje się wyższe wartości odżywcze i profil aminokwasów w porównaniu z innymi mączkami. Poza wyżej wymienionymi mączkami na rynku są dostępne różne mączki rybne o podobnych wartościach odżywczych, jednak wiele z nich będą się wyróżniać silniejszym aromatem lub bogatszym profilem aminokwasów. W zależności od mieszanki, najbardziej optymalną ilością mączek rybnych będzie od 20% do 40% mieszanki bazowej.
W tym przypadku od podstawy mieszanki należy odjąć po 15% (150g) mąki sojowej i semoliny i zastąpić to mączką Pre-Digested i LT94. Po dodaniu mączek rybnych miks będzie wyglądał następująco.


Miks rybny
- 350g Mąka sojowa
- 350g Semolina
- 200g Mączka rybna LT94
- 100g Mączka rybna Pre-Digested




Mając już mieszankę zawierającą główne źródło białka można stopniowo dodawać kolejne składniki odpowiedzialne za strukturę kulki oraz jej strawność. Jeśli chodzi o strukturę kulek wybór dodatków poprawiających tę cechę jest bardzo szeroki. Jednymi z najtańszych dodatków są: wszelkiego rodzaju całe lub mielone ziarna tj.: mielone konopie, makuchy roślin oleistych, mielone ziarna dla ptaków ozdobnych czy mielone muszle ostryg. Kolejną grupą cenową tego typu dodatków są wszelkiego rodzaju produkty typu meggablend i tu podobnie wybór jest ogromny, od klasycznych, po takie z dodatkiem miodu, owadów czy owoców. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty firmy Haith’s takie jak Nectarblend, PTX czy Prosecto Insectivorous. Wśród mielonych ziaren wyróżniają się mielone konopie, nie tylko dodadzą przynętą trochę tekstury ale też dostarczą bardzo wartościowych kwasów omega 3 i 6, a ponadto łupiny ziaren będą podrażniać układ pokarmowy i go pobudzać. Tu w zależności od innych składników warto zastosować od 5% do 20% mieszanki bazowej. Wiele z wymienionych produktów poza dodaniem kulkom tekstury będą też pośrednio wpływały na lepszą strawność przynęt. Warto jednak wybrać produkty, które bezpośrednio będą za to odpowiedzialne. Dostępnych jest mnóstwo dodatków i ekstraktów, od drożdży (zarówno tych paszowych jak i Brocacel), przez enzymy, aż po dodatki o dużej zawartości błonnika. Jednym z tańszych dodatków, a zarazem podstawowy dodatkiem z tej grupy będzie mączka z zarodników pszenicy, która poprawia strawność przynęt jak i pozytywnie wpływa na florę jelitową ryb. W zależności od innych dodatków mączkę z zarodników pszennych najlepiej stosować w zakresie od 10% do 30% mieszanki bazowej.
Po dodaniu mączki z mielonych konopi oraz mączki z zarodników pszenych miks będzie wyglądał następująco:


Miks rybny
- 275g Mąka sojowa
- 275g Semolina
- 200g Mączka rybna LT94
- 100g Mączka rybna Pre-Digested
- 50g Mączka z mielonych konopi
- 100g Mączka z zarodników pszennych



Po tych zmianach pierwszym co się rzuca w oczy jest brak rozpuszczalnych komponentów. Tu można pokusić się o dodanie rozpuszczalnych dodatków jak koncentraty mleczne, mączki czy proteiny rybne takie jak np. kazeina, WPC80, mąka rybna Pre-Digested, Tuna Hydor Powder. Salminol Powder (L030) czy Protein Concentrate. Jednak ich koszt znacząco wpłynie na cenę kulek i na tym etapie można wybrać nieco tańsze dodatki tj.: Vitamealo czy Serwatka. Te dodatki nieznacznie podniosą poziom białka i będą wypłukiwane z przynęt wraz z innymi rozpuszczalnymi dodatkami. Podobnie jak poprzednie dodatki dodajemy je kosztem redukcji mąki sojowej i semoliny.


Miks rybny
- 225g Mąka sojowa
- 225g Semolina
- 200g Mączka rybna LT94
- 100g Mączka rybna Pre-Digested
- 50g Mączka z mielonych konopi
- 100g Mączka z zarodników pszennych
- 100g Vitamealo



Miks rybny od podstaw jest już praktycznie gotowy. Praktycznie, bo można do niego dodać jeszcze kilka dodatków, które nie tylko dodadzą mu charakteru ale też poprawią smak i atrakcyjność. Podobnie jak w przypadku poprzednich grup dodatków, znajdziemy wiele dodatków wpływających na smak i zapach oraz takich, które wzmocnią lub poprawią smak przynęt. Do wzmacniaczy smaku można zaliczyć te podstawowe jak: sól i słodziki (miód, cukier, naturalne lub sztuczne słodziki) czy związki chemiczne powszechnie używane w przemyśle spożywczy. Bardzo dobrym dodatkiem będzie glutaminian sodu, jednak sam dodatek budzi sporo kontrowersji i dość łatwo jest go przedawkować w przynętach. Jednym z najczęściej stosowanych dodatków tego typu w przynętach jak i zanętach wędkarskich jest sól, która sprawdzi się również w słodkich mieszankach podbijając ich słodycz. W zależności od innych składników warto uwzględnić w miksie sól na poziomie 2-3%.
Dodatkowo, aby nadać charakter i lekko ukierunkować miks można dodając różnych przypraw lub gotowych mieszanek przypraw i dodatków jak np. Robin Red itp. Oczywiście Robin Red to legendarny już dodatek wędkarski, który wielokrotnie potwierdził swoją skuteczność jednak jego cena znacznie podnosi koszty miksu. Świetną alternatywą są różnego rodzaju przyprawy i dodatki można znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Wiele z ziół i przypraw od lat jest z powodzeniem stosowanych w wędkarstwie i odpowiednio użyte sprawdzą się i w kulkach. Dodatki takie jak: czarny pieprz, pieprz cayen, czosnek, kurkuma, lubczyk, kozieradka nie tylko dadzą przynęcie smak/zapach ale też pozytywnie wpłyną na trawienie. Należy tu pamiętać że zmysły karpi są zdecydowanie silniejsze i potrafią one wyczuć nawet ułamek tego co my wyczuwamy. Świetnym dodatkiem jest połączenie czarnego pieprzu i kurkumy, które dadzą mieszance nieco ostrości ale też pozytywnie wpłyną na trawienie.
Podobnie jak poprzednie dodatki dodajemy je kosztem redukcji mąki sojowej i semoliny.


Miks rybny
- 200g Mąka sojowa
- 200g Semolina
- 200g Mączka rybna LT94
- 100g Mączka rybna Pre-Digested
- 50g Mączka z mielonych konopi
- 100g Mączka z zarodników pszennych
- 100g Vitamealo
- 30g Sól
- 10g Mielony czarny pieprz
- 10g Mielona kurkuma






Prosty miks rybny jest już gotowy, pozostaje jeszcze wykonać próbną partię i sprawdzenie ile jajek i płynnych dodatków będzie potrzebne dla 1kg mieszanki. Wystarczy odmierzyć 50 ml jajka, a następnie dodawać stopniowo sypkie składniki aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie zważyć wyrobione ciasto i odjąć 50 g, zakładając, że 1ml jajka waży 1g. Uzyskany wynik należy jeszcze podzielić przez ilość użytych płynnych składników i w ten sposób powstanie współczynnik określający ilość miksu potrzebnego dla 1ml płynnych składników. Pozostaje jeszcze wyliczyć ile płynnych składników potrzeba dla 1kg miksu.



Czy to już koniec komponowania miksu rybnego czy może można jeszcze coś zmienić? Oczywiście, że można jeszcze dokonać kilku zmian jak choćby w miejsce mączki LT94 dać miks dwóch mączek, zwiększyć ilość rozpuszczalnych składników, dodać więcej grubszej frakcji czy dodać wzmacniaczy smaku lub stymulatorów apetytu. Warto jednak przed dalszą rozbudową tego miksu zrobić próbną partię, sprawdzić jak się rolują, jaki mają aromat gotowe kulki, a co najważniejsze sprawdzić go nad wodą. Warto przetestować każdy, nawet prosty miks nad wodą, to dzięki czemu możemy go tak naprawdę poznać i ocenić.


MIKS MLECZNY


Mieszanki bazowe oparte o mleczne proteiny tworzone są głównie z myślą o łowieniu w chłodniejszych porach roku lub tam gdzie szybsza praca i wyższa rozpuszczalność jest pożądana np. na zawodach wędkarskich. Kulki wykonane z tego typu miksów są łatwo przyswajane i trawione przez ryby nawet w niskich temperaturach wody, gdy ryby mają obniżony metabolizm. Dodatkowo sam miks nie będzie posiadał tak dominującego aromatu jak miks rybny, co pozwoli praktycznie na każde dowolne ukierunkowanie miksu pod aromaty słodkie lub owocowe.



Podobnie jak przy miksie rybnym punktem wyjścia jest klasyczny miks 50:50 złożony z maki sojowej i semoliny, których ilość stopniowo będzie zmniejszana, a w ich miejsce będą dodawane kolejne składniki.


Miks 50:50
- 500g Mąka sojowa
- 500g Semolina



Pierwszymi dodatkami, które wzbogacą miks, są komponenty mleczne podnoszące ilość białka w mieszance. Na rynku jest dość szeroki wybór takich dodatków od kazeinianu, kazeiny, przez koncentraty i izolaty mleczne, aż po tańsze dodatki mleczne tj.: Vitamealo, Lamlac, serwatka czy mleko w proszku. Kazeiny, kazeinian i koncentrat białka serwatki (WPC80) są świetnym wyborem ze względu na wyższy poziom białka, jednak ich ceny nie należą do najniższych i znacznie podniosą cenę mieszanki bazowej. Z kolei dodatki jak Vitamealo, serwatka czy mleko w proszku dostępne są w bardziej przystępnych cenach, jednak mają znacznie mniejszą zawartość białka. Najlepszym wyborem będzie użycie dodatków z obu grup z przewagą komponentów o niższym poziomie białka. W zależności od innych składników miksu zawartość mlecznych protein powinien się wahać między 20% do 40% mieszanki. Należy tutaj jednak pamiętać, że większość z tych dodatków będzie rozpuszczalnych w wodzie co przy wyższym ich dawkowaniu może powodować problemy z rolowaniem lub zbyt szybką pracę kulek. W tym przypadku do miksu dodane zostaje 100 gram WPC80 oraz 200 gram Vitamealo pomniejszając poszczególne składniki miksu 50:50 tak aby wyglądał on następująco:


Miks mleczny
- 350g Mąka sojowa
- 350g Semolina
- 200g Vitamelo
- 100g WPC80



wpc80.jpg


Mając już miks posiadający główne źródło białka można dodawać kolejne komponenty. Jako, że użyte proteiny mleczne zalicza się do łatwo przyswajalnych dodatków, to na tym etapie można pominąć dodawanie kolejnych komponentów spełniających tą funkcję i skupić się na dodatkach odpowiedzialnych za strukturę. W razie potrzeby zawsze można dodać później tego typu dodatki używając np. komponentów, które nadadzą mieszance aromatu i jednocześnie pozytywnie wpłyną na przyswajanie i trawienie gotowych przynęt.
Wśród dodatków mlecznych ciężko będzie znaleźć coś o grubszej frakcji, trzeba użyć dodatków typu bird food, mielonych ziaren lub grubo mielonych mączek roślinnych. Tego typu dodatki zostały już nakreślone przy okazji miksu rybnego więc nie ma sensu powtarzania tego w tym opisie. W przypadku miksu mlecznego warto postawić na sprawdzone dodatki jak mielone konopie i któryś z wielu dodatków bird food. Jeśli chodzi o konopie mielone w miksach mlecznych to warto używać nieprażonej wersji. Posiada te same wartości i właściwości co prażona wersja jednak ma bardziej subtelny aromat, który nie będzie dominował w miksie. Jeśli chodzi o bird food to tu wybór jest szeroki, ostatecznie wybór padł na Haith’s PTX. Posiada on odpowiednią frakcję , jest bogaty w błonnik, a dzięki zawartości melasy posiada słodki smak. Dodatkowo w porównaniu do innych dodatków typu bird food PTX posiada ponadprzeciętną ilość białka. O ile w przypadku innych mieszanek bazowych poziom tego typu dodatków nie powinien przekraczać 20% mieszanki, o tyle w przypadku miksów mlecznych ten poziom można nieznacznie przekroczyć, bez wpływu na rolowanie. Po dodaniu mielonych ziaren konopi i PTX miks wygląda następująco:


Miks mleczny
- 240g Mąka sojowa
- 240g Semolina
- 200g Vitamelo
- 100g
- WPC80
- 150g PTX
- 70g Mielone ziarna konopi



konopie mielone.jpg


W tym przypadku główne źródła białka są jednocześnie dodatkami rozpuszczalnymi, a ich poziom jest już dość wysoki, więc można pominąć dodawanie kolejnych komponentów rozpuszczalnych i przejść do dodania składników poprawiających atrakcyjność mieszanki i nadających jej aromat.
Podobnie jak w miksie rybnym tak i w miksie mlecznym warto uwzględnić sól. Wiele osób unika stosowania soli w słodkich mieszankach sądząc, że wpłynie to negatywnie na słodkość. Nic bardziej mylnego. W wielu wyrobach cukierniczych stosuje się sól jako wzmacniacz słodyczy. Należy tu jedynie pamiętać, aby w miksach słodkich dać niższą dawkę, w porównaniu z miksami rybnymi, tak by sól podbiła słodycz będąc jednocześnie niewyczuwalna w gotowych przynętach



Kolejnym dodatkiem wartym uwagi są drożdże. Można tu zastosować najtańsze drożdże paszowe oferowane przez wiele firm karpiowych, ale warto zwrócić uwagę na drożdże oferowane przed FeedStimulants czyli Yeast Culture Brocacel Nutri-Cel. Są one zdecydowanie lepsze niż drożdże paszowe, a dodatkowo mają swój niepowtarzalny aromat dobrze znany użytkownikom takich serii przynęt jak Mainline Cell lub CC Moore Live System.



Innym dodatkiem wartym uwagi jest cukier waniliowy, od lat z powodzeniem stosowany w zanętach i przynętach wędkarskich, a przy tym niedrogi i łatwo dostępny. W mieszance bazowej spełnia rolę zarówno słodzika jak i dodatku aromatyzującego.



Miks mleczny jest już praktycznie gotowy brakuje jedynie komponentu, który nada całej mieszance wyraźnie wyczuwalnego aromatu. Takim komponentem jest laktoza, która posiada niesamowity słodko-mleczny aromat i świetnie sprawdza się zarówno w miksach mlecznych jak i typu bird food. Laktoza w połączeniu z drożdżami Brocacel i cukrem waniliowym nada gotowym przynętom wyraźny aromat, pozwalając jednocześnie na ewentualne zastosowanie aromatów słodkich lub owocowych. Do wybory na rynku jest kilka wersji takich jak CC Moore Lactose B+ czy FeedStimulants Milk B+, obie bardzo skuteczne.


lactose.jpg


Po dodaniu wszystkich wyżej wymienionych składników miks będzie reprezentował się następująco:


Miks mleczny
- 200g Mąka sojowa
- 200g Semolina
- 200g Vitamelo
- 100g WPC80
- 150g PTX
- 70g Mielone ziarna konopi
- 20g Sól
- 30g Yeast Culture Brocacel Nutri-Cel
- 25g Vanilla Powder/Cukier wniliowy
- 5g Lactose B+


MIKS BIRD FOOD


Miksy typu bird food oparte są na produktach pochodzenia roślinnego i obok mieszanek rybnych są jednymi z najczęściej stosowanych mieszanek bazowych. Głównymi zaletami takich mieszanek jest niska cena poszczególnych komponentów oraz oraz wysoka strawność przynęt z nich wykonanych. Do największych wad jakie posiadają to: niska rozpuszczalność i stosunkowo niski poziom białka. Przynęty wykonane z mieszanek typu bird food najlepiej sprawdzają się w cieplejszych porach roku, jednak odpowiednio zbalansowane i wzbogacone o mleczne dodatki sprawdzą się przez cały sezon, nawet przy niskich temperaturach wody.



bird food.png



Podobnie jak w przypadku poprzednich mieszanek, punktem wyjścia jest miks 50:50 do którego będą dodawane kolejne składniki miksu.


Miks 50:50
- 500g Mąka sojowa
- 500g Semolina


Większość dodatków roślinnych posiada średni lub niski poziom białka, a ilość dodatków o wyższym poziomie białka jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku rybnych czy mlecznych komponentów. Do najpopularniejszych zalicza się: izolat białka sojowego, izolat białka grochu FeedStimulants Yellow Pea Protein Isolat, mączka waniliowa CC Moore Vanilla Meal, mączka z prażonych pestek dyni FeedStimulants Toasted Pumpkin Seed Protein Meal i gluten kukurydziany czy CC Moore Supergold60. Na potrzeby tej mieszanki użyta zostanie mączka waniliowa, która poza dodaniem źródła białka doda delikatny aromat wanilii i jednocześnie poprawi wiązanie się miksu co pozwala na dodanie większej ilości dodatków o grubszej frakcji.



Jej uzupełnieniem będzie gluten kukurydziany Supergold 60.



Miks bird food
- 350g Mąka sojowa
- 350g Semolina
- 200g Vanilla Meal
- 100g Supergold 60


O ile ze strawnością kulek na miksie typu bird food nie powinno być problemu i nie trzeba dodawać dodatków za to odpowiedzialnych, o tyle warto dodać składniki odpowiedzialne za strukturę. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że większość składników roślinnych jest w większym lub mniejszym stopniu odpowiedzialnych za wiązanie miksu to śmiało można zastosować nieco większą ilość komponentów o grubszej frakcji, bez problemów z rolowaniem ciasta. Tu do wyboru jest dość dużo różnego rodzaju dodatków od mielonych ziaren i meggablendów, przez grubo mielone mączki i gryz z orzechów, aż po mączkę z alg i glonów. W tym przypadku do miksu zostanie dodana mączka z konopi oraz meggablend, które zastąpią podstawowe składniki mieszanki.




Miks bird food
- 250g Mąka sojowa
- 250g Semolina
- 200g Vanilla Meal
- 100g Supergold 60
- 100g Meggablend
- 100g Mączka z konopi


Czas wzbogacić mieszankę o składniki rozpuszczalne w wodzie. Większość dodatków roślinnych będzie słabo rozpuszczalna lub nierozpuszczalna więc trzeba posiłkować się komponentami mlecznymi lub rybnymi. Aby mocno nie zmieniać charakteru mieszanki warto wybrać dodatki mleczne takie jak: serwatka, mleko w proszku, CC Moore Vitamealo, WPC80 itp. Zwiększą one ilość rozpuszczalnej części miksu i podniosą poziom białka w miksie. Na potrzeby tej mieszanki zostanie dodana serwatka, która zastąpi podstawowe składniki miksu.



Miks bird food
- 175g Mąka sojowa
- 175g Semolina
- 200g Vanilla Meal
- 100g Supergold 60
- 100g Meggablend
- 100g Mączka z konopi
- 150g Serwatka


Ostatnim etapem jest dodanie składników poprawiających smak, zapach i atrakcyjność przynęt. Zakładając, że miks ostatecznie będzie ukierunkowany pod owocowy aromat to na początek zostanie wzbogacony o CC Moore Fructose Concentrate. Ten dodatek o mocno owocowym aromacie i smaku nada mieszance odpowiedni charakter i poprawią atrakcyjność przynęt.



Dodatkowo miks uatrakcyjnią drożdże Brocacel, dodając charakterystyczny aromat i jeszcze bardziej poprawiając strawność przynęt. Całość uzupełni dodatek soli, która wzmocni wszystkie aromaty.


Miks bird food
- 250g Mąka sojowa
- 250g Semolina
- 200g Vanilla Meal
- 100g Supergold 60
- 100g Meggablend
- 100g Mączka z konopi
- 30g Yeast Culture Brocacel Nutri-Cel
- 10g Fructose Concentrate
- 10g Sól


Wszystkie opisane wyżej miksy są raczej próbą przedstawienia podstaw doboru komponentów niż gotowymi i sprawdzonymi przepisami. Nie oznacza to jednak że kulki wykonane z takich mieszanek są gorsze od gotowych kulek w podobnych kosztach. Biorąc pod uwagę skład i wartości odżywcze powinny się sprawdzić na różnych łowiskach, zwłaszcza przy wstępnym nęceniu czy dłuższych kampaniach na jednej wodzie.
Oczywiście w zależności od potrzeb można te mieszanki modyfikować i rozbudować dodają innych źródeł protein, dodatków rozpuszczalnych czy składników odpowiedzialnych za smak i zapach. Innym rozwiązaniem będzie stworzenie miksu złożonego z dodatków z różnych grup tj: produktów rybnych/mięsnych, produktów mlecznych i produktów roślinnych. Tego typu kombinacje są jednymi z najlepiej sprawdzających się mieszanek.
Podsumowując samo tworzenie mieszanek bazowych daje możliwości zupełnie innych od innych wędkarzy nad wodą, a każda złowiona ryba na własne kulki proteinowe daje podwójną satysfakcję.


Data publikacji: 2019-02-19 17:28:22
All rights reserved. CarpCity.pl